BASINDA TÜRK-İSLAM BİRLİĞİ

09.11.2004 - Zaman Gazetesi

Genişletilmiş Ortadoğu, Osmanlı'ya dayanıyor

Eski İngiltere Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Norman Stone, Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi'nin (GOP) yeni bir fikir olmadığını, kökünün Osmanlı'ya dayandığını söyledi.

Bu açıdan Osmanlı tarihinin iyi incelenmesi gerektiğini belirten Stone, bu konuda Türk tarihçilerinin yetersiz kaldığını iddia etti. Son zamanlarda Yunanlı tarihçilerin Osmanlı tarihini araştırdığını söyleyen Stone, "Günümüzde Osmanlı'nın hoşgörü dolu tarihini Yunanlılar yazıyor." dedi. Medeniyetler çatışması tezinin büyük bir yalan olduğunu ifade eden Stone bunun, İstanbul'da hava limanından şehir merkezine kadar seyahat edilmesiyle anlaşılabileceğini kaydetti.

İstanbul The Marmara Oteli'ndeki "Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi (GOP)" sempozyumunun açılışında konuşan Stone, "bir Vatikan'a sahip olmamasının İslam'ın eksikliği olduğunu" iddia etti. Stone, 1912'de Jön Türklerin bir masonu şeyhülislam seçtiğini ifade ederek, "İslam'ın bazı durumlarda modern dünyaya ayak uyduramadığını" savundu. Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu da, Geliştirilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi'nin (GOP) Ortadoğu'nun reform ihtiyacını karşılayacak kapiseteye sahip olmadığını söyledi. Bölgedeki otokratik ve dikta rejimlerinin halktan uzak ve özgürlükleri kısıtlayıcı bir durum arz ettiğini söyleyen Davutoğlu, "Özgürlük alanları ne kadar genişletilirse o kadar genişletilmeli." dedi. Davutoğlu, halkların özgürleşmesinde hükümetler kadar aydınlara ve sivil toplum kuruluşlarına da görev düştüğünü kaydetti. Türkiye'nin bölgede aktif bir şekilde rol alabilmesi için komşularıyla problemlerini sıfıra indirmesi gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, ülkenin sadece İran'la tabii sınırlarının olduğunu, diğer komşularıyla tarihi bağlarının bulunduğunu bildirdi. Davutoğlu, bölgedeki zihniyet değişimi için diplomatik dilde de değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da Türkiye'nin bölgeye katkı yapabileceğini belirtti. Ahmet Dönmez, Baran Taş, Abdulhamit Yıldız, Emre Soncan, İstanbul

ANA SAYFA