BASINDA TÜRK-İSLAM BİRLİĞİ

11.10.2004 - Yeni Şafak

Ortadoğu'ya Osmanlı modeli

Bilim Araştırma Vakfı Tarkan Yavaş, Osmanlı'da üç dinin mensuplarının barış içinde yaşadıklarını belirterek, bu modelin tekrar yaşatabileceğini söyledi.

Bilim Araştırma Vakfı tarafından, "Osmanlı Vizyonu ile Türk-İslam Dünyası'na Türkiye Öncülüğü ve Büyük Ortadoğu Projesi Kritiği" konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantının konuşmacıları arasında, Bilim Araştırma Vakfı Başkanı Tarkan Yavaş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Aksu, Silahlı Kuvvetler Akademisi eski Komutanı ve Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi emekli Tuğgeneral Dr. Halil Şimşek, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr Anıl Çeçen, Milli Değerleri Koruma Vakfı Başkanı Altuğ M. Berker yer aldı.

Tarkan Yavaş "Türkiye, şu an Kafkaslar'da, Balkanlar'da ve özellikle Ortadoğu'da yaşanan savaşların, karışıklıkların ve acıların son bulmasında, bölgenin sorunlarını çok iyi bilen bir ülke olarak kilit konumdadır. Türkiye'nin sahip olduğu şanlı miras, yeryüzünün barış, sevgi ve kardeşlikle dolması için bizleri tüm insanlığa karşı sorumlu kılmaktadır" dedi. Yavaş Osmanlı himayesinde Yahudilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların özgürce ve barış içinde yaşadıkları bu modelin kültür örneği olarak tekrar yaşatabileceğini belirterek bu görevin Türkiye'ye düştüğünü söyledi.

Türkiye kilit ülke konumunda

Prof. Dr. Ömer Aksu ise Batı dünyasının kendi içinde bir çatışma ve çekişme içinde olduğunu, Ortadoğu'da Türkiye'nin öncülüğünün de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Aksu, "Roma-Germen ve Yahudi-Anglikan ittifaklarının bir çatışması ve çekişmesi, bugün yine Ortadoğu'da sahnelenmektedir. Büyük Ortadoğu Projesi ismiyle ortaya atılan planın uygulanmasıyla, bölgede büyük bir kaos ortamı hedeflenmektedir" dedi. Emekli Tuğgeneral Halil Şimşek ise Ortadoğu'nun geleceği ve Türkiye'ye etkileri başlıklı konuşmasında askeri nitelikte bilgiler verdi.

ANA SAYFA